Ciekawy przypadek Melvina: czyli jak wyleszczono fundusz
Amerykański fundusz Melvin Investment Managment znalazł się w niemałych kłopotach. Fundusz rozpoczął rok z 12,5 mld dolarów i posiadał otwarte liczne krótkie pozycje, w tym na GameStop i CD Projekt.
Inwestorzy z tak zwanego pokolenia Robin Hooda wstrząsnęli Wallstreet i spowodowali rajd na akcjach GameStop.
12 stycznia akcje spółki wyceniane były jeszcze na 20 dolarów, a po dwóch dniach kurs urósł do 40 dolarów.
25 stycznia kurs dotarł do zawrotnego poziomu 159 dolarów!
Wzrost o 800% w dwa tygodnie musi robić wrażenie.
Akcja masowego zakupu spółki GameStop została przeprowadzona na platformie Reddit. Na forum wallstreetbets pojawił się typ na szybki wzrost – GameStop. Jednym z głównych powodów podania typu było pojawienie się w spółce Ryana Cohena, który miał za sobą sukcesy w Chewy Inc, firmie sprzedającej online karmę dla zwierząt. Całą sytuację napędziła krytyka wzrostów GameStop i sposobu inwestowania młodych inwestorów – wypowiadane przez osoby związane z funduszami grającymi na spadki.
W ten sposób fundusze stały się wrogiem społeczności.
GameStop to amerykańska sieć stacjonarnych sklepów dla graczy.
W ostatnim roku strata spółki wyniosła 275 mln dolarów, więc ciężko znaleźć podstawy fundamentalne dla wzrostów.
Spekulacyjny ruch napędzali inwestorzy indywidualni, a rajd trwał ze względu na ciągle „podłączanie się” pod wzrosty.
Same fundusze też musiały zabezpieczać swoje pozycje przez dokupowanie akcji, co dodatkowo napędzało wzrosty.
Pierwszą „ofiarą” zaistniałej sytuacji stał się Melvin Investment Managment. W ciągu niespełna miesiąca fundusz stracił 30% i miał poważne problemy płynnościowe. Musiał zostać dofinansowany przez inne fundusze kwotą 2.75 mld dolarów.
Ze względu na zaistniałe problemy Melvin zmniejszył swoją pozycję krótką na CD Projekt, co mogło wesprzeć ostatnie wzrosty spółki.
Gra na spadki
Historia Melvina pokazała, że gra na spadki jest bardzo ryzykownym sposobem inwestowania. Na rynku rządzą emocje, a nie czyste liczby i fundamenty. Rynek często zachowuje się irracjonalnie i może powodować spektakularne wzrosty przez długi czas. Dzięki mobilizacji społeczności na Reddit kurs GameStop urósł o 800% w dwa tygodnie i spowodował poważne problemy płynnościowe funduszu.
Dotarłeś do końca?
Polub Nas na Fb 😉
Źródło zdjęcia: pexels